Kolejny raz reprezentowaliśmy właściciela nieruchomości, wobec której nastąpiła zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Teren naszego klienta, był dotychczas przeznaczony do zabudowy mieszkaniowo-usługowej, ale na skutek uchwalenia nowego planu zmieniło się jego przeznaczenie. Zmiana ta znacznie pogorszyła perspektywy inwestycyjne gruntu. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się z naszymi argumentami i przyznał 4,2 mln odszkodowanie naszemu klientowi, powiększone o odsetki ustawowe – kolejne prawie 2 miliony złotych. Odszkodowanie policzone zostało na podstawie różnicy pomiędzy wartością rynkową nieruchomości wg. poprzedniego i obecnego przeznaczenia, a także potencjalnego jej wykorzystania.
Nad sprawą pracował zespół Departamentu Nieruchomości RK Legal – Paweł Zimiński, Marcin Jadczak i Adrian Gołębiewski. Wyrok jest nieprawomocny.
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie wiąże potwierdza wcześniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego. Co ważne sądy rozumieją, że zmiana roszczeń planistycznych powinna zawierać również potencjalne wykorzystania tej nieruchomości. Nie musi więc istnieć faktyczny plan inwestycji, a tylko jej potencjał. Wyrok jest kolejnym potwierdzeniem, że zmiana planu zagospodarowania jest zagrożeniem dla potencjału inwestycyjnego nieruchomości. Ponadto Sąd Okręgowy potwierdził, że wystąpienie tzw. luki planistycznej nie jest okolicznością obciążającą powoda i nie stoi na przeszkodzie dla przyznania odszkodowania.
adw. Paweł Zimiński
O podobnej sprawie pisaliśmy niedawno tu: https://www.rklegal.pl/odszkodowanie-za-zmiane-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego/