Sejmowa Komisja do Spraw Petycji Sejmu RP przedstawiła projekt ustawy, mający na celu zwiększenie skuteczności egzekucji sądowej i administracyjnej. Głównym celem projektu jest zwiększenie kwot wolnych od potrąceń w egzekucji z wynagrodzenia za pracę oraz z rachunku bankowego (i analogicznie z rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej). Wszystko po to, aby ułatwić odzyskiwanie należności.
Komisja zakłada nowelizację czterech kluczowych ustaw, tj.: Kodeksu pracy, Kodeksu karnego wykonawczego, ustawy – Prawo bankowe oraz ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
Obniżenie limitów kwoty wolnej
Ustawa zakłada obniżenie kwoty wolnej od egzekucji do 85% minimalnego wynagrodzenia. W obecnym stanie prawnym, w przypadku prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia, kwota ta stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Obniżenie limitu kwoty wolnej od egzekucji miałoby dotyczyć również wynagrodzenia za pracę osób skazanych – z równowartości 60% minimalnego wynagrodzenia do 50%. Środki zgromadzone na rachunkach bankowych i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych byłyby wolne od potrąceń do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, przy obecnym limicie 75%.
Vacatio legis ustalono na okres 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, z zastrzeżeniem, że wprowadzone regulacje znajdą również zastosowanie do postępowań egzekucyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie.