Ministerstwo Pracy planuje zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy będą zobowiązani do stosowania działań prewencyjnych, reagowania na zgłoszenia mobbingu oraz udzielania wsparcia ofiarom. Sprawdź, co się zmieni.
Zmiany w Kodeksie pracy
Ministerstwo Pracy pracuje nad pilnym projektem dalszej zmiany Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą szczególnie przepisów z zakresu mobbingu.
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przeciwdziałanie mobbingowi stanowi obowiązek pracodawcy. Ustawodawca nie precyzuje jednak, na czym miałyby polegać jego działania. Projekt ministerstwa ma nałożyć na pracodawców bardziej szczegółowe wymagania w sprawie przeciwdziałania mobbingowi.
Chodzi w szczególności o obowiązek:
- stosowania działań prewencyjnych, takich jak organizowanie szkoleń i kampanii informacyjnych dla pracowników;
- wykrywania i szybkiego reagowania: opracowania procedur zgłaszania przypadków mobbingu i ich skutecznego rozwiązywania;
- udzielenia wsparcia ofiarom mobbingu – mają to być działania naprawcze oraz oferowanie wsparcia psychologicznego lub prawnego.

Konieczna zmiana regulaminów
Projekt wprowadza też zmiany, które zobowiązują pracodawców do opracowania szczegółowych zasad przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu godności pracowników w regulaminach pracy lub w obwieszczeniach.
Zgodnie z projektem, pracodawca może zostać zwolniony z odpowiedzialności za mobbing, jeśli udowodni, że rzetelnie wdrażał środki zapobiegawcze, odpowiednio reagował na zgłoszenia oraz że działania mobbingowe były inicjowane przez osobę, która nie zajmowała wyższej pozycji względem ofiary.
