Rządowy Projekt ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przewiduje zmiany w gospodarce nieruchomościami. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze założenia.

Powrót użytkowania wieczystego – na cele mieszkaniowe

Jedną z kluczowych zmian przewidzianych przez projekt ustawy będzie ponowne wprowadzenie możliwości ustanawiania użytkowania wieczystego na cel mieszkaniowy.

Warto natomiast podkreślić, że w proponowanym przepisie znajduje się sformułowanie: „można zastrzec, że prawo użytkowania wieczystego nie ulegnie przekształceniu w prawo własności w określonym czasie lub bezterminowo”. Oznacza to, że Skarb Państwa może ograniczyć skutki utraty prawa do nieruchomości.

Większa elastyczność w podziale nieruchomości pod inwestycje

Projekt ustawy przewiduje również możliwość podziału nieruchomości w celu wydzielenia części nieruchomości objętej uchwałą o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej niezależnie od dotyczących jej pierwotnie ustaleń zawartych w planach miejscowych lub warunkach zabudowy.

Projektowane zmiany przewidują możliwość wystąpienia przez użytkownika wieczystego z żądaniem sprzedaży gruntu na jego rzecz w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy. Następuje to jednak z pewnymi wyjątkami opisanymi szczegółowo w projekcie.

Nowe zasady gospodarowania gruntami KOWR i Skarbu Państwa

Kolejna ze zmian dotyczyć ma nieruchomości, które należą do KOWR oraz Skarbu Państwa, i które są im jakkolwiek niepotrzebne dla realizacji własnych celów.

Zgodnie z projektem, Minister właściwy ds. budownictwa może przejąć grunty z Zasobu KOWR i przekazać je do zasobu Skarbu Państwa, którym gospodaruje starosta, a następnie gmina, w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Wykorzystanie gruntów przez gminy

Gmina może wykorzystać grunty do budowy mieszkań komunalnych, ustanowić użytkowanie wieczyste (np. na rzecz społecznej inicjatywy mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej lub spółki gminnej), a także sprzedać je w rozliczeniu „lokal za grunt”.

Ważnym aspektem projektu jest zapis, że w przypadku „lokal za grunt” nie można ustanowić odrębnej własności dla tych lokali – pozostają one w zasobie mieszkaniowym gminy lub są wynajmowane.

Ze szczegółami odnoszącymi się do projektu ustawy mogą Państwo zapoznać się na stronie ministerstwa.

Projekt ustawy ma na celu zwiększenie dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe

W odpowiedzi na rosnący popyt i malejącą podaż mieszkań oraz działek budowlanych, nowe przepisy mają przeciwdziałać nierównowadze na rynku nieruchomości. Brak dostępnych gruntów to dziś poważna bariera dla dalszego rozwoju inwestycji mieszkaniowych – a jeśli nic się nie zmieni, liczba oddawanych mieszkań będzie systematycznie maleć, a ceny – rosły.

Projekt ma też wspierać lokalne polityki mieszkaniowe, w tym rozwój budownictwa komunalnego i społecznego.

Wpływ nowych przepisów na Państwa działalność mogą Państwo skonsultować z naszym zespołem Departamentu Nieruchomości.

adw. Paweł Zimiński

Partner Zarządzający, Dyrektor Departamentu Nieruchomości Zobacz w czym mogę pomóc

Poznajmy się

Już ponad 600 firm zaufało naszym kompetencjom!
Napisz do nas: [email protected]
lub zadzwoń na: +48 22 380 33 44