Przekazanie majątku przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej może wiązać się z pewnymi obowiązkami podatkowymi związanymi z podatkiem od towarów i usług (VAT). Jeśli jednak cały majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest przekazywany do fundacji rodzinnej, obowiązek podatkowy nie powstaje.

Potwierdza to interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2024 r., nr 0112-KDIL3.4012.174.2024.1.AK. Odnosi się ona do przekazania majątku przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i dzierżawy nieruchomości do fundacji rodzinnej.

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej opisuje przypadek przedsiębiorcy, który zamierza przekazać do fundacji rodzinnej majątek wykorzystywany w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej, obejmujący prawo własności nieruchomości, umowy najmu i dzierżawy, umowy zarządzania nieruchomościami, ubezpieczenia oraz umowy na dostawę mediów i usług sprzątających. Fundacja rodzinna planuje kontynuować działalność w zakresie wynajmu i dzierżawy bez zmian, co będzie udokumentowane w dokumentach towarzyszących przekazaniu majątku. Transfer majątku ma nastąpić w formie darowizny jako jednorazowa czynność prawna.
  • Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 26 kwietnia 2024 r. potwierdza, że przekazane składniki tworzą dostateczną całość, umożliwiającą kontynuowanie działalności bez konieczności opodatkowania VAT. Przedsiębiorstwo musi stanowić całość organizacyjną i funkcjonalną, co oznacza, że przenoszony majątek powinien być zdolny do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.
  • Organ podkreślił, że istnieje możliwość umownego wyłączenia pewnych elementów z transakcji zbycia przedsiębiorstwa, pod warunkiem, że nie mają one istotnego znaczenia dla jego funkcjonowania. W omawianej sprawie, zmiana umowy o prowadzenie księgowości nie wpłynie na uznanie, że czynność jest zbyciem przedsiębiorstwa.
  • W kontekście przekazania przedsiębiorstwa, z wyłączenia stosowania przepisów Ustawy o VAT korzysta przekazanie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, które razem tworzą zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej przedsiębiorstwo. Nabywca musi mieć na celu prowadzenie przekazanego przedsiębiorstwa, a nie jego likwidację.
  • Kluczowe jest, aby dokumentacja potwierdzająca zamiar kontynuowania działalności przez fundację była odpowiednio sporządzona, a fundacja powinna przejąć działalność wraz z majątkiem i kontynuować ją w niezmienionej formie.

Z pełną treścią interpretacji podatkowej możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0112-kdil3-4012-174-2024-1-ak-wniesienie-przedsiebiorstwa-185253234.

Dowiedz się, jak możemy wesprzeć Twój biznes!

r. pr. Sylwia Kilińska-Łokieć

Partner, Dyrektor Departamentu Compliance Zobacz w czym mogę pomóc

Poznajmy się

Już ponad 600 firm zaufało naszym kompetencjom!
Napisz do nas: [email protected]
lub zadzwoń na: +48 22 380 33 44